Darmowy licznik odwiedzin

Układy zawieszenia

Układy zawieszenia

Jaką rolę odgrywa zawieszenie?
Zadaniem zawieszenia jest prowadzenie kół jezdnych, tłumienie drgań pochodzących od nierówności drogi oraz zapewnienie jak najlepszej przyczepności samochodu do nawierzchni. W zawieszeniu znajduje się wiele elementów, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu. Zlecaj regularnie kontrolę podwozia Twojego samochodu, żeby uniknąć awarii.


Jakie są najczęstsze usterki? Jak wygląda ich naprawa?
W trakcie kontroli zawieszenia zwróć szczególną uwagę na takie elementy, jak: sworznie zwrotnic, tuleje metalowo-gumowe, sprężyny, amortyzatory, łożyska, poduszki i łączniki drążka stabilizatora. Wszystkie nadmiernie zużyte części należy jak najszybciej wymienić.
Z uwagi na zbliżoną żywotność części zawieszenia zaleca się wymieniać je parami. W przypadku amortyzatorów jest to obowiązkowe, ponieważ różnica w ich sprawności może być przyczyną nieprawidłowego zachowania samochodu na drodze.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Każda naprawa zawieszenia powinna zakończyć się sprawdzeniem i ewentualną regulacją geometrii. Pamiętaj, aby zlecić tę usługę profesjonalnemu warsztatowi. Rozregulowana geometria zawieszenia spowoduje nadmierne zużycie opon i znacząco pogorszy prowadzenie samochodu.

Powrót
scroll up